Jdi na obsah Jdi na menu

Lazarus Blackstar - Funeral Voyeur

16. 5. 2010

lazarus-blackstar-coverart.jpgLazarus Blackstar

Funeral Voyeur

2007 / Undergroove

 

země: Velká Británie

žánr: sludge / doom metal

čas: 42:33

odkaz: myspace

 

 

Paranoidní cirkus rozbil své šapitó a sešlý klaun podnapilým, chraptivým hlasem svolává duše bloudící mlhou. Tiše usedají, tváře bez emocí a v příšeří manéže rozehrává se temně pitoreskní představení. Provazochodci balancují nad náručí smrti, krotitelé nahlížejí do jejího chřtánu a ve vzduchu je cítit všeobecné napětí. Pod bílými škraboškami, v kontinuitě spoutaná čistá mrazivost a zrůdnost lidského strachu. Principál mlčí, srdce tluče do prázdna a jediný zašlý reflektor vítá posledního účinkujícího. Dámy a pánové, přichází jeho veličenstvo Temnota, v hermelínovém plášti spíchnutém z chladu, připravena uhranout vaše duše!

 

lazarus-blackstar-bandphoto-2.jpgZ jezera pokrytého žabincem splínu, odedna zaneseném vší tíží lidských myšlenek, procítěného, neprostupného, prokletého nevědomím, vystupuje britská formace LAZARUS BLACKSTAR. Do mlhošera metalových vod vstoupila tahle pětice už v roce 1998 pod názvem KHANG, vydala dvě pravověrně doomová alba a v roce 2004 si při nahrávání nového dema s naprosto rozdílným zvukem, složením kapely a naprosto odlišnými postupy změnili název na stávající. O rok později zrodilo se první dílko s novou tváří, deska “Revelations“ (2005) a v roce 2007 jej následuje tryzna druhá - "Funeral Voyeur". Je na čase strhnout si masky a podívat se strachu do tváře, je na čase pobláznit unylá EKG a nechat se vláčet polem neoraným, polem těžkopádného sludge doomu. Tak se ptám, jste na to připravení?

 

lazarus-blackstar-bandphoto.jpgMohutné zjevení, démonická prostota a svazující těžkopádnost, úvodní stroze frázovaná a maximálně těžkopádná salva duševního mrazu pálí sluchovody, aby je ječící břitva ve vokálu (tehdejšího vokalisty) Paula Cattena rozcupovala na cáry. Tělo svázané lýkovým provazem perverzního kouzla. Smyčka se stahuje s druhou "I'm Not Paranoid" a schýza devastuje i poslední známky nadhledu. Vygradované tempo a nadsazená spontánnost Vás trochu vyrvou z těsného objetí, aby v zápětí zaúřadoval další mocný stisk omnipotentní stvůry "Make Believe Master". Chlípně chytlavé, svéhlavé. Takhle sípe sludge! Snažím se pobrat dech a jen u čtvrté skladby se mi to daří, už zase cítím krev v žilách, už zase cítím…..chlad! Očekávání se naplňují, neúprosné defilé v manéži utrpení. Šestý zářez "Loneliness", krutý vrhač nožů, bezcitně trhané struny, stagnující atmosferická nálož a pomalu se vzdalující světlo naděje. Vše završuje psychedelické finále, stylizované do doomového fraku a dosud přerušované pípání mění se ve zdlouhavě nekonečný monotónní signál. Už se můžete odpojit od přístrojů!

 

LAZARUS BLACKSTAR namíchali jednu z nejpodařenějších desek ročníku 2007 v tomto stále poněkud okrajovém metalovém žánru. Desku s mocným zvukem, nevtíravou nápaditostí a typickou hutností. V mnohém je zde cítit inspirace těžkopádnými poutníky a pionýry sludge-doomu GRIEF, stejná naléhavost, stejné nasazení. K tomu jistá poutavá psychedeličnost, atmosferičnost, skladatelská barvitost ELECTRIC WIZARD. Ostatně k nim a potažmo i k vlivům legendárních CATHEDRAL se sama kapela hlásí. Pravda poněkud obtížněji se mi stravovala vokální stránka desky, ale onen souboj hutného muzikantství a nespoutaného ječáku nakonec vzešel ku prospěchu věci. Dlouho jsem váhal mezi 75 a 85%, pravda bude někde mezi a projednou nebudu hnidopich a za slabší prostřední pasáž z kreditu ubírat nebudu. Kdepak, z tohohle šapitó neodejdete bez následků!

Your worst fucking nightmare!

 

TRACKLIST:

01 - Funeral Voyeur   
02 - I'm Not Paranoid (I Know That They Hate Me)
03 - Make Believe Master
04 - Revelations III: Conclusion (The Dead Now Walk the Earth)
05 - The Day the Circus Came   
06 - Loneliness
07 - Final Restraining Order

 

SESTAVA / LINE-UP:

Mik Hell - zpěv, Lee Baines - kytara, Izak - kytara, Bri Doom (Brian Talbot) - baskytara, Gordon Wilkinson - bicí

 

HODNOCENÍ / RATE: 80/100

Autor recenze / Reviewer: Jirka Jakoubě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář