Jdi na obsah Jdi na menu

Fields of Locust - Subtopia

fields-of-locust-coverart.jpgFields of Locust

 Subtopia

 2010 / vlastní náklad

 

 země: Řecko

 žánr: atmospheric sludge / stoner metal

 čas: 57:48

 odkaz: myspace

 

Ponuré předměstí, močál zoufalců kam ústí všechny splašky společnosti, černá krev zaprodaných duší. Nebe bylo toho dne sklíčené, odevzdané a obilné klasy z jedovatých polí sivě zelené. Život zde čekal na osmou morovou ránu, neboť až hejno kobylek zplení poslední naděje, může se v tichosti odevzdat věčnému sebezpytu. Tak hořký je kraj, jímž prochází FIELDS OF LOCUST, pole kobylek.

fields-of-locust-bandphoto-01.jpgTahle řecká čtveřice nenápadně rozšiřuje vody letošních debutantů. Zbystřit by měli především milovníci atmosférického sludge potažmo stoner metalu, jelikož právě těmito směry strhává tvůrčí proud debutovou nahrávku "Subtopia". Sympatické je, že si ji můžete legálně stáhnout z internetu (příslušný link v MySpace profilu kapely), ovšem k tomuto (prakticky logickému) kroku přistupuje stále více začínajících formací. Na první pohled vcelku zdařilý, žánrově přesný coverart, neokoukané jméno, ale co se za tím vším vlastně skrývá? 

fields-of-locust-bandphoto-02.jpgKdyž se blíží letní bouře, vzduch je elektrizován  v předehře očekávání okamžiků budoucích, má tu zvláštní vůni a vy se je mlčky díváte na obzor, jak se zlověstně valí černočerná mračna. S podobným niterným pocitem přichází i to vizuální pojetí desky "Subtopia". Ovšem již po prvních několika minutách je nad slunce jasné, že tady nepůjde o typické moderní sludge na pomezí post-hc, post-rocku. Ba naopak, FIELDS OF LOCUST pracují s velmi syrovým kytarovým zvukem, neřkuli garážově raženým sludge, kterému však nelze upřít jistou (bezmála stonerovou) atmosféru. Prostý, bezelstný projev dokresluje typicky undergroundově uřvaný Mihalisův vokál. Bohužel naproti tomu se celá nahrávka vyloženě táhne, jak tempově, tak především skladatelsky. Bez nějakých zásadních tvůrčích zvratů, námětové gradace, vyznívá prvních 5 skladeb prakticky totožně. Jediné co je drobně odlišuje jsou série atmosféricky vyhraněných pasáží. Paradoxně teprve poslední track "Fog", jenžto by dle názvu měl být spíše šedavou tryznou, přináší trochu žánrové barvitosti (jak v melodii, tak ve zvuku a projevu kytar). Proto spíš než hluboká, pulzující morová rána z chřtánu sípajícího sludge, působí "Subtopia" jako neškodná odřenina na posluchačově apetitu, která se však velmi rychle zhojí.

Závěrem? Je podstatné říct si, co od soudobého atmosferického sludge vlastně čekáte. Pokud, tak jako já, očekáváte rafinované, osobité melodie, nápadité změny rytmů a nálad, poutavé zvukové balení, pak budete z debutu FIELDS OF LOCUST pravděpodobně zklamáni. Pakliže však tíhnete spíš k onomu zmíněnému syrovému podání s tematicky odpovídající atmosférou, může být právě "Subtopia" vcelku nenuceným společníkem pro pár desítek minut.

 

TRACKLIST:

01 - The Province of Thieves
02 - Wolves...
03 - ...Under a Hunter's Moon
04 - An Entrance to Altered Mindtrips
05 - Momentary Lapse
06 - Fog

 

SESTAVA / LINE-UP:

Mihalis - kytara a zpěv, Ilias - kytary, Thanos - baskytara, Nikos - bicí

 

HODNOCENÍ / RATE: 60/100

Autor recenze / Reviewer: Jirka Jakoubě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář