Jdi na obsah Jdi na menu

Cold Blue Mountain - Cold Blue Mountain

cold-blue-mountain-coverart.jpg Cold Blue Mountain

 Cold Blue Mountain

 2009 / vlastní náklad

 

 země: USA

 žánr: instrumental sludge / post-metal

 čas: 22:16

 odkaz: myspace

 

Latinské rčení "Omne principium grave" říká, že každý začátek je těžký a subžánr post-metalu má ty úplné začátky zdárně za sebou. A možná, více než obtížnými, jeví se mi s odstupem prvních pár let jako veskrze logické. Ostatně nově vznikající kapely díky tomu mají na čem stavět, což lze považovat za nespornou výhodu. Naproti tomu však stojí větší nároky posluchačů a četné snahy o srovnávání s žánrovými průkopníky.

Když se řekne instrumentální sludge (post-metal), většině zasvěcených se prakticky okamžitě vybaví američtí PELICAN. A právě s ranou tvorbou pelikánů hudebně parafrázuje debutové EP kalifornských COLD BLUE MOUNTAIN. Epcold-blue-mountain-bandphoto.jpgonymní nahrávka vychází ze základů (řekněme) hlučnějšího post-metalu, kterým se krom zmíněných Pelican prezentují třeba britští LATITUDES či již neexistující SUPERCONTINENT. Dech beroucí, typicky vibrující riffy, mohutně frázované kytarové stěny, které se hned na několika místech letmo zabarvují psychedelizujícím stonerem. Herně působí tahle čtveřice až překvapivě sebevědomě, energicky, což dokládají ukázkově podaná skladba "Brusque" a příjemně gradující, úvodem post-rockově atmosferická "Time Flies Like an Arrow". Avšak právě stavba atmosféry, stejně jako více nápaditější rytmiky k úplné spokojenosti chybí.

COLD BLUE MOUNTAIN prozatím rozhodně nehledají nové žánrové cesty, nýbrž jistě kráčí po těch vyšlapaných. Což nemusí být úplně špatně, pokud si dokážete hudbu otevřeně užít, ale právě na té cestě mezi zavedené velikány zkrátka bude zapotřebí více tvůrčí osobitosti (v době jistého přesycení post vlnou o to více). Nakročeno však budiž nadějně.

 

TRACKLIST:

01 - Comatose
02 - Dark Secret
03 - White North
04 - Brusque
05 - Time Flies Like an Arrow
06 - MKultra

 

SESTAVA / LINE-UP:

Zachary Ahern - baskytara, William McGahan - kytara, Sesar Sanchez - kytara, Daniel Taylor - bicí

 

HODNOCENÍ / RATE: 80/100

Autor recenze / Reviewer: Jirka Jakoubě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář